Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Aktualności - Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku

by pomagać mieszkańcom miasta

Rybnik. Miasto z ikrą Biuletyn Informacji Publicznej

Kalendarium

Niedziela 17 lutego 2019

Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Narzędzia

czcionka: domyślna | średnia | duża | kontrast Zmień kontrast

Pakiet opieki wytchnieniowej.

12.022018

Pakiet opieki wytchnieniowej.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku realizuje innowacyjny projekt opracowania i inkubacji nowatorskich rozwiązań na rzecz wsparcia opiekunów niesamodzielnych osób starszych pn. „Pakiet opieki wytchnieniowej”


Uprzejmie informujemy, że zakończono ocenę wniosków złożonych w konkursie „GENERATOR INNOWACJI. Sieci Wsparcia” realizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy, do którego Ośrodek zgłosił innowacyjny pomysł dotyczący opracowania nowej usługi pn. „Pakiet opieki wytchnieniowej”. Jesteśmy jedynym ośrodkiem pomocy społecznej w kraju, który przeszedł pomyślnie etap oceny i obecnie oczekujemy na podpisanie umowy oraz przekazanie pierwszej transzy środków finansowych
w wysokości 85% wartości uzgodnionej dotacji. Projekt w całości współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.


Do uczestnictwa w ramach „Pakietu opieki wytchnieniowej” zaprosimy 10 osób sprawujących opiekę nad niesamodzielnym seniorem, do których skierujemy naszą ofertę obejmującą:
- udział w spotkaniach grupy wsparcia (8 cotygodniowych sesji grupowych) prowadzonych przez starszego specjalistę pracy socjalnej oraz zaproszonych specjalistów: psychologa, dietetyka, prawnika, lekarza psychiatry – geriatry oraz rehabilitanta.
- dwa specjalnie przygotowane pod potrzeby uczestników szkolenia: z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkolenie z pielęgnacji i opieki nad chorym w domu
- możliwość skorzystania z bonu rehabilitacyjnego (zgodnie z indywidualnymi potrzebami np. masaż, kąpiele solankowe, zabiegi parafinowe, ultradźwięki itp. na łączną kwotę 300, 00zł/osoba.). Dodatkowo proponujemy bezpłatny pakiet diagnostycznych badań laboratoryjnych.


Na czas uczestnictwa opiekuna w naszym projekcie zapewniamy „zastępczego opiekuna” poprzez przyznanie decyzją OPS 10-ciu godzin tygodniowo usług opiekuńczych („zastępstwo” jest niezbędne by faktyczny opiekun mógł uczestniczyć w zajęciach grupowych, kursach, skorzystał z zabiegów rehabilitacyjnych oraz miał możliwość wykorzystania części godzin wyłącznie dla siebie – może iść do fryzjera, Kościoła, koleżanki, załatwić sprawy w urzędzie - może samodzielnie decydować, w jaki sposób wykorzysta swój wolny czas). Dodatkowo osoby uczestniczące w innowacyjnym projekcie będą miały możliwość dalszego spotykania się w ramach nowoutworzonego „Srebrnego Klubu”, który będzie działał na zasadach grupy samopomocowej. Klub będzie oferował również pomoc wynikającą z wiedzy i doświadczenia osób, które zostały już „zwolnione” z konieczności sprawowania opieki, co pomoże im łatwiej przeżyć żałobę po stracie bliskiej osoby i podzielić się zdobytym doświadczeniem.


Do konkursu złożonych było łącznie 160 projektów zawierających innowacje społeczne z całego kraju. Praca nad opracowaniem innowacji trwała przez 10 miesięcy i w tym czasie zgłoszone „pomysły” przeszły kilka etapów rekrutacji. Ostatecznie do realizacji i testowania Komisja wybrała 31 projektów. Nasze opracowanie innowacji zostało wysoko ocenione, o czym świadczy fakt, że zajmujemy 4 miejsce na liście zakwalifikowanych do implementacji pomysłów, uzyskując 71,5 pkt. (maksymalna ilość - 74,5 pkt., minimalna ilość punktów do uzyskania dofinansowania wynosiła 40 pkt.).

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie: Pakiet opieki wytchnieniowej.


Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Następny projektPoprzedni projekt

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Żużlowa 25,
tel.: (32) 42-211-11
email: ops@opsrybnik.pol.pl

Pozostałe informacje


Strona Przyjazna Niewidomym
Serwis http://opsrybnik.nazwa.pl spełnia wytyczne o dostępności WAI: A (WCAG 1.0 Priorytet 1) oraz Section 508.
2019 Copyright by OPS Rybnik
Agencja IArt