Ostatnio pojawiły się doniesienia naukowe wskazujące na związek między izolacją społeczną a podwyższonym poziomem białek ostrej fazy we krwi (białko C-reaktywne i fibrynogen). Ile stresu wpłynie na poziom markerów stanu zapalnego w organizmie? – Odpowiedział na te i inne pytania w wywiadzie z profesjonalnym psychiatrą dr hab. Tomaszem M. Gondkiem, członkiem Komitetu Wczesnych Psychiatrów Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jakie są krótko- i długoterminowe skutki izolacji społecznej, których doświadczają obecnie Polacy?
Nasz świat nagle się zmienił i zdajemy sobie sprawę, że nasze życie nie będzie już takie samo po zakończeniu pandemii. Dla wielu z nas ma to związek z trudnością przystosowania się do nowych warunków, niepewnością co do przyszłości i ogromnym obciążeniem psychologicznym. Dziś mówi się, że pandemia koronawirusa doprowadzi do kolejnej pandemii: częstość występowania zaburzeń psychicznych na świecie może znacznie wzrosnąć, a jednym z czynników powodujących taką sytuację będzie izolacja społeczna spowodowana czynnikami zewnętrznymi i długotrwałą presją. Powiązany z tym. Konieczność przebywania w domu wiąże się nie tylko z ograniczoną możliwością utrzymania komunikacji interpersonalnej, ale także znacznie mniejszą skłonnością do uprawiania sportu i kontaktu z naturą, co jest kolejnym negatywnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie psychiczne.
Większa zapadalność prawdopodobnie będzie związana z chorobami, które są w dużej mierze związane z przewlekłym stresem, lękiem i samotnością – dlatego spodziewamy się większej częstości występowania lęku i zaburzeń nastroju (zwłaszcza depresji). Problem związany z obecną sytuacją polega na tym, że w celu zapobieżenia przejściowemu pogorszeniu stanu psychicznego częściej zażywa się alkohol i inne substancje psychoaktywne. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do wzrostu rozwoju uzależnienia, zwłaszcza uzależnienia od alkoholu. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest to, że w okresach przymusowej izolacji wzrasta ryzyko przemocy w rodzinie, które w obecnej sytuacji jest trudniejsze do zrównoważenia. Dzieci są szczególnie narażone na ryzyko, gdy możliwość porozmawiania na ten temat w domu jest znacznie ograniczona w okresie zamknięcia szkoły.
Psychika przy restrykcjach
Od kilku tygodni otrzymujemy wiadomości, które mówią nam, żebyśmy unikali innych. Na ulicy musimy zachować odległość 2 metrów oraz założyć maski i rękawiczki. Wszystko po to, aby nie zachorować i nie zarażać innych. Czy tego rodzaju doświadczenie może zmienić nasze zbiorowe poglądy i uczynić z nas odległe społeczeństwo, dostrzegające źródło niebezpieczeństwa innej osoby? Szczerze mówiąc: czy wraz z rozpadem relacji międzyludzkich staniemy w obliczu upadku społecznego?
Jeśli nie widzisz zagrożenia w postaci wirusa, a jednocześnie wzmocnisz przekaz, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ każdy może być potencjalnie bezobjawową infekcją, więc nasz pogląd na innych może się zmienić. W ten sposób strach przed kontaktem z wirusem staje się strachem każdego, kogo spotkasz. Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed epidemią pojawiło się wiele twierdzeń o stopniowym osłabieniu jakości relacji międzyludzkich we współczesnym świecie i tendencji do izolowania się od bezpośrednich ludzi. Połącz się z innymi ludźmi i przenieś coraz bardziej aktywne życie do Internetu. Koncentrując się na pracy, mamy coraz mniej czasu na dbanie o znajomości i przyjaźnie, a coraz częściej mieszkamy tak, jakbyśmy mieszkali na małej wyspie na morzu.
Zjawisko to jest szczególnie oczywiste – w środowisku miejskim łatwo jest zachować anonimowość, a mimo to możemy normalnie pracować, nawet nie znając dobrze sąsiadów. Jednak ze względu na powolny postęp tego społeczeństwa wiele osób przystosowało się do tego stylu życia, a ten styl życia staje się coraz bardziej powszechny.
Pandemia zmusiła nas w nagły, radykalny sposób do izolacji, pokazując, jak trudno jest tak bezpośrednio ograniczyć bezpośredni kontakt z drugą osobą. Być może nauczymy się tej lekcji: w dniach po zakończeniu epidemii nie tylko nie będziemy już patrzeć na innych ze strachem, ale ponownie położymy większy nacisk na kultywowanie relacji międzyludzkich.
Więcej na https://epicgirl.pl/