Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Porady

Implanty Zębowe – plusy i minusy

Zęby to jedna z części, które możemy zaliczyć do naszej twarzy, a dokładniej to jamy ustnej, gdyż to właśnie tam znajdują się one. Zęby nie tylko decydują o tym jak jesteś odbierany przez ludzi, ale także o pewności siebie. To właśnie jest główny powód decydujący o tym dlaczego stomatolodzy regularnie opracowują nowe sposoby  dzięki, którym możesz cieszyć się z posiadania pięknego i białego uśmiechu. Jedną z najlepszych metod, ale nie należących do najtańszych są implanty, które pozwalają nam zastąpić wypadające lub utracone już zęby. Czym więc są implanty i co warto o nich wiedzieć?

Co to są implanty zębowe?

Początki znanych nam do dzisiaj implantów sięgają lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Największy wkład w ich powstanie miał szwedzki ortopeda. Poświęcił się on podczas swojej kariery zagadnieniu, które znane jest jako zjawisko mikrokrążenia w kościach oraz procesie gojenia się ran. Ortopeda skorzystał tutaj z narzędzia, które było umieszczane w kościach. W ten sposób kości silnie przywierały do tytanowych elementów. Była to podstawa do tworzenia implantów. Implant zębowy jest więc niewielki stożek o średnicy od 3 do 5 mm oraz długości od 7 do 21 mm. Pełnią tutaj rolę korzenia zębowego. Tego typu elementy są wykonywane z biozgodnego, czyli zdrowego i niewywołującego alergii materiału. Jest to najczęściej tytan lub tlenek cyrkonu. Do implantu, czyli sztucznego krążenia montuje się tak zwaną nadbudowę, która ma za zadanie odwzorowywać koronę zęba. Implant z koroną niczym nie różni się od normalnego zęba. Część tytanowa w całości znajduje się pod dziąsłem. Natomiast część ceramiczna, czy zęby w protezie dobierane są w takich sposób, aby kolor przezroczystości oraz połysk w pełni odpowiadał naturalnym zębom.   

W jakich sytuacjach się zakłada implanty zębowe? 

Istnieje kilka sytuacji, w których stomatolog może nam zaproponować wszczepienie implantu. Do tych, które możesz najczęściej spotkać zalicza się:

Drobne braki w uzębieniu 

Brak kilku zębów, które położone są obok siebie 

Całkowita utrata uzębienia

Rodzaje implantów zębowych

Wyróżniane są następujące rodzaje implantów zębowych:

Implanty cylindryczne – wykonane są z tytanu. Swoim kształtem przypominają tuleję lub śrubę.

Implanty ceramiczne – wykonane są z tlenku cyrkonu. Są one w pełni biozgodne, odporne na korozję oraz wysokie lub niskie temperatury i działanie kwasów. 

W jaki sposób wszczepia się implanty?

Na początku specjalista, czyli stomatolog musi ocenić stan twojego uzębienia w celu podjęcia decyzji o dalszym leczeniu lub wszczepieniu implantów. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu pacjent nie odczuje większego bólu. W kości zostaje wywiercony otwór, w który następnie umieszcza się implant. Od 3 do 6 miesięcy implant zrasta się z kością. Na ten czas zakłada się tymczasowe uzupełnienie zębów. Ostatni etap to przymocowanie do implantu korony protetycznej. 

https://dentistica.pl/oferta-klinika-stomatologiczna/implanty-zebow/

Plusy i minusy implantów zębowych 

Do zalet implantów zębowych możesz zaliczyć:

Łatwość w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Możesz się cieszyć nowym uzębieniem, które umożliwi Ci swobodne przeżuwanie. 

Montaż jednego implantu nie trwa dłużej niż 30 min, a przyjęcie obcego ciała przez Twój organizm zajmuje około 3 miesiące. 

Do wad implantów zębowych możesz zaliczyć:

Trudność związane z ich przyjęciem przez twój organizm. Może pojawić się wtedy: krwawienie, silne bóle, a także obrzęk i stan zapalny. 

Wysoka cena implantów. Dodatkowo koszt wstawienia implantu zębowego nie jest łatwy do oszacowania z wyprzedzeniem. Uzależniony jest od kilku ważnych czynników takich jak: oferta wybranego przez Ciebie gabinetu stomatologicznego. Materiał, z którego wykonywany jest implant, a także stan uzębienia pacjenta. 

Dlaczego implanty zębowe są tak drogie?

Koszt wstawienia implantów zależy od materiału, z jakiego wykonany jest implant, stanu uzębienia pacjenta, a także ważne jest jego zdrowie ogólne. Bardziej zaawansowane konstrukcje będą więc droższe od tych standardowych Osobno liczona jest konsultacja implantologiczna oraz diagnostyka radiologiczna. Co generuje Ci kolejne koszty, które musisz uregulować. Kwota za implant oscyluje w przedziale od 1500 do nawet 4000 zł. Niektórzy stomatolodzy doliczają do końcowej ceny również śruby gojące lub łączniki protetyczne. Jednak większość gabinetów taką usługę ma w cenie. O koszty najlepiej będzie, jak zapytasz podczas wizyty kontrolnej w momencie, kiedy stomatolog ma wgląd do niezbędnych badań.  

Implanty zębowe dla kogo?

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którzy mają braki w uzębieniu. Tyczy się to pojedynczych zębów jak i całkowitego braku uzębienia. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które chcą się pochwalić pełnym i pięknym uzębieniem. 

Czy na długo wystarczą implanty zębowe?

Implanty zębowe są najkorzystniejsze zarówno z perspektywy fizjologi, jak i estetyki. Implant zębowy to rodzaj  tytanowej śruby, która ma za zadanie zastąpić naturalny korzeń zęba, oraz korona, która pełni rolę zęba. Testy, które zostały przeprowadzone potwierdzają, że implanty zębowe są bezpieczne, jak i estetyczne. Jaka zatem jest ich trwałość? Trwałość implantu zależna jest od warunków, w jakich został on wszczepiony. Warto więc znaleźć gabinet w swojej okolicy, który posiada jak najlepszy sprzęt oraz proponowane przez stomatologów, którzy tam pracują implanty są wysokiej klasy. Sam także powinieneś od siebie coś dać. Po zamontowaniu implantów pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej, a także o przestrzeganiu diety, która zabezpieczy Twoje nowe uzębienie przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Implanty
https://dentistica.pl/oferta-klinika-stomatologiczna/implanty-zebow/

Możesz również polubić