Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Brak kategorii

Konto osobiste — podstawowe narzędzie do zarządzania finansami

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy pozwalający wygodnie zarządzać osobistym budżetem. Możliwości oferowane przez rachunki bankowe obejmują szereg usług wykraczających daleko poza ramy otrzymywania i wysyłania przelewów. Zobaczmy zatem, czy konto osobiste faktycznie może ułatwić nam życie? 

Konto osobiste jest zazwyczaj pierwszym produktem, który wiąże klienta z bankiem. Rolą rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) jest, jak sama nazwa wskazuje, możliwość realizacji płatności, przyjmowania przelewów, wypłaty i wpłaty gotówki i oszczędzania pieniędzy.

Poza możliwością bezpiecznego pomnażania oszczędności, zadania te w dalszym ciągu są realizowane. Katalog usług i produktów dostępnych w ramach prowadzonego konta osobistego jednak stale się poszerza. Aktualnie konto bankowe pozwala m.in. załatwić sprawy urzędowe, wykupić ubezpieczenie turystyczne czy wymienić walutę po atrakcyjnym kursie. Przy tym może być otwarte i prowadzone całkowicie za darmo.    

Konto osobiste — czym jest?

Konto osobiste jest imiennym rachunkiem, zakładanym i prowadzonym przez bank, na rzecz osoby fizycznej lub osób fizycznych. Zapewniać ma dostęp do podstawowych usług finansowych i pozwalać na swobodne dysponowanie zgromadzonymi pieniędzmi. Właścicielem konta osobistego może być każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. 

W przypadku osób, które nie posiadają takiej zdolności, umowę rachunku zawiera przedstawiciel ustawowy, np. rodzic w przypadku osoby nieletniej. Konto osobiste może być rachunkiem indywidualnym lub wspólnym. Z ostatniego rozwiązania najczęściej korzystają małżeństwa i pary, ale nie jest to wymogiem. Konto wspólne mogą założyć nawet zupełnie osoby. Wśród dostępnych na rynku opcji można wyróżnić także konto bankowe dla młodych czy konto dla klienta zamożnego.

Co zyskasz, zakładając konto osobiste w banku?

Przede wszystkim czas, a w wielu sytuacjach także pieniądze. Aktualnie każdy bank uniwersalny, prowadzący konta osobiste dla klientów indywidualnych, oferuje możliwość zarządzania finansami osobistymi w 100% zdalnie — za pomocą komputera, smartfona lub tabletu. Osoby nieprzekonane do bankowości elektronicznej wiele dyspozycji zrealizować mogą telefonicznie, po wcześniejszej weryfikacji hasła i wybranych danych przez pracownika banku.

Oznacza to, że chęć wykonania przelewu nie musi wiązać się każdorazowo z koniecznością wypełnienia papierowego druku i wizytą w oddziale banku. Wystarczy dyspozycja w systemie bankowości elektronicznej lub mobilnej, bez konieczności wychodzenia z domu. 

Warto mieć na uwadze, że wybrane operacje, które w kanale zdalnym są darmowe, w oddziale obciążone jest dodatkową prowizją. Uświadamia to, że tym razem nie jest to zwykły chwyt marketingowy, a korzystanie z bankowości elektronicznej przynosi wymierne profity.

Osoby posiadające oszczędności powinny też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pieniądze schowane nawet w najbardziej wyszukanych miejscach są bezpieczniejsze od środków zdeponowanych na rachunku bankowym? Warto brać pod uwagę nie tylko ryzyko kradzieży, ale także ryzyko zniszczenia w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń. Jeżeli pojawią się wątpliwości, to warto zastanowić się nad założeniem konta bankowego.

Czy konto osobiste pozwala bezpiecznie pomnażać oszczędności?

Tak, ale wypłacone odsetki będą co najwyżej symboliczne. Minęły czasy, kiedy instytucje finansowe proponowały oprocentowane rachunki ROR. Aktualnie żaden bank nie oferuje takiego rozwiązania. Może się wydawać, że wyjściem z sytuacji jest rachunek oszczędnościowy, który można otworzyć w ramach bieżącej współpracy z bankiem. 

Sposób ten zdawał egzamin jeszcze kilka lat temu, kiedy nawet dodatkowe kilka procent w skali roku, przy ujemnej inflacji, dawało poczucie zrobienia dobrego interesu. Obecnie konta oszczędnościowe to szczątkowe oprocentowanie w środowisku stale rosnących cen towarów i usług. To zwyczajnie nie ma prawa się opłacać.

Czy konto osobiste daje możliwości inwestowania?

Osoby, które skore są do wyższego ryzyka, w tym dopuszczają do siebie myśl straty części powierzonego kapitału, mogą przez system bankowości elektronicznej w łatwy sposób skorzystać z lokat strukturyzowanych i oferty funduszy inwestycyjnych. 

Często nie ma też problemu, aby założyć powiązany z kontem osobistym rachunek maklerski. Następnie z poziomu bankowości internetowej można sprawdzać, jak zachowują się poczynione inwestycje. To kolejny element pozwalający na swobodne zarządzanie finansami za pomocą konta osobistego.

Jak założyć profil zaufany — czyli sprawy urzędowe bez kolejek?

Profil zaufany potwierdza tożsamość, kiedy korzystamy z systemów administracji elektronicznej i pełni rolę wirtualnego podpisu. Dzięki temu wiele wniosków, które do niedawna trzeba było składać osobiście, można teraz przesyłać w formie elektronicznej, bez konieczności wychodzenia z domu. Profil zaufany daje też m.in. wgląd w dane medyczne za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, pozwala założyć działalność gospodarczą i błyskawicznie rozliczać się z fiskusem. 

Wygodna wynikająca możliwości profilu zaufanego zarezerwowana jest tylko dla osób korzystających z bankowości elektronicznej. Aby aktywować profil zaufany, wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe i znaleźć odpowiednio oznaczoną zakładkę. Po sprawdzeniu, czy dane widniejące w formularzu są aktualne, trzeba potwierdzić całą operację kodem SMS. To wszystko.

Konto bankowe za darmo — czy to możliwe?

Tak. Wbrew pozorom nie jest trudno znaleźć konto bankowe bez opłat. Chodzi tu głównie o darmowe prowadzenie rachunku i podpiętej do niego karty debetowej. Banki w tym obszarze stosują dwa podejścia. Pierwsze z nich, bardziej proklienckie, zachęca do założenia konta osobistego, które prowadzone jest bezwarunkowo bezpłatne. Oznacza to, że nie trzeba robić absolutnie nic, aby konto było darmowe.

Drugie podejście uzależnia darmowość rachunku od spełnienia każdego miesiąca określonych warunków. Te zazwyczaj są proste i najczęściej ograniczają się do zapewnienia regularnych wpływów na konto lub do wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych kartą debetową. Jeśli najważniejszym elementem podczas wyboru oferty jest dla Ciebie cena, to warto sprawdzić konta osobiste bez opłat na Bankier.pl

Ten przejrzyście przygotowany ranking pozwala szybko porównać propozycje poszczególnych banków i wybrać propozycję najlepiej dopasowaną do bieżących potrzeb. Bardziej skrupulatni użytkownicy mogą sprawdzić szczegółowe parametry opisujące ofertę, jak powiązane promocje bankowe czy rodzaje kart płatniczych dodawanych do konta. 

Możesz również polubić