Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Porady

Jak oszczędzić na oświetleniu w domu – żarówki LED

Lampy LED są bardzo wydajne i mogą generować oszczędności nawet do 90% w porównaniu z lampami żarowymi. Dlatego też przynoszą szybki zwrot z inwestycji. Inną korzyścią dla kieszeni jest fakt, że diody LED są zimne, nie kumulują ciepła, co przekłada się na oszczędności w chłodzeniu. Również ryzyko stłuczenia jest znacznie większe w przypadku CFL lub żarówki niż w przypadku LED. Jest to bardzo korzystne, ponieważ przypadkowe stłuczenie skraca żywotność żarówki, zwiększa koszty związane z oświetleniem, przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów na wysypiskach śmieci i może spowodować obrażenia ciała w wyniku skaleczenia. W przypadku żarówki naraża ona również mieszkańców domu na opary rtęci. Można również zaoszczędzić na okablowaniu. Instalacja oświetlenia LED może być wykonana przy użyciu przewodów o znacznie mniejszym przekroju niż normalnie .

Żywotność do 50.000 godzin

Lampy LED mają żywotność do 50.000 godzin, jak również sterowniki, które są używane do podłączenia ich do zasilania. Dzieje się tak dlatego, że diody LED nie zawierają części mechanicznych ani żarników. Same diody nie przestają działać, zmniejsza się jedynie ich wydajność świetlna i dlatego muszą być wymieniane w okresie od 30.000 do 50.000 godzin w zależności od przypadku.
Zobacz czym są lumeny: https://ardant.pl/blog/lumen-co-to-jest-strumien-swietlny-jego-rola-w-oswietleniu/

Wysoka jakość światła

Wskaźnik oddawania barw (CRI) jest miarą jakości światła, a technologia LED zazwyczaj ma CRI <90, w porównaniu do CRI 44 zwykłych żarówek, co skutkuje czystszymi, ostrzejszymi, żywszymi i głębszymi kolorami. Lampy LED dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

Niskie lub prawie żadne koszty utrzymania

Dzięki żywotności do 50 000 godzin lampy LED zapobiegają przerwom w oświetleniu i nie wymagają ciągłej wymiany, oferując doskonałe oszczędności w zakresie konserwacji.


Ochrona środowiska i zdrowia

Światło wytwarzane przez technologię LED nie emituje promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego, co pozwala uniknąć zagrożeń dla zdrowia. Lampy LED produkują minimalne straty ciepła i oszczędzają energię, co znacznie pomaga chronić środowisko i zmniejszyć emisję CO2.

Według raportu naukowców, gdyby wszystkie żarówki na świecie zastąpić diodami LED, zużycie węgla zmniejszyłoby się o prawie 153 miliony kilolitrów w ciągu 10 lat, potrzebnych byłoby 230 mniej elektrowni jądrowych i zmniejszyłaby się emisja dwutlenku węgla do atmosfery o około 10 milionów ton. Pozwoliłoby to również zaoszczędzić 1,93 biliona dolarów na energii elektrycznej na całym świecie. Wszystko w żarówkach LED jest przyjazne dla środowiska. Nie zawierają rtęci ani innych toksycznych substancji. Nadają się do recyklingu. Żywotność żarówek LED oznacza znacznie mniej odpadów na wysypiskach śmieci (1 żarówka LED wystarcza na tyle, co 50 żarówek lub 10 CFL).

Wyjątkowa wydajność żarówek LED oznacza znacznie mniejsze zużycie naszych zasobów energetycznych, co oznacza również znaczne oszczędności w emisji CO2. Ponadto chłodne światło mniej obciąża systemy klimatyzacji, co przekłada się na oszczędność energii; mniej ciepła to także mniejsze globalne ocieplenie. Jedna żarówka LED pozwala uniknąć emisji 10 kilogramów CO2 do atmosfery w ciągu 1 roku.

Możesz również polubić