Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Inne

Zbiór marihuany na outdoor i suszenie

Czas zbiorów jest końcem przygody z uprawą własnych konopi indyjskich. Rośliny, o które pieczołowicie dbał grower wydały obfite plony, które należy zebrać i odpowiednio przygotować, aby móc cieszyć się efektami długotrwałej pracy. Odpowiednie przycięcie oraz curring marihuany sprawi, że gotowy susz będzie najwyższej jakości. Praca nad przygotowaniem wysokiej jakości marihuany wyeliminuje nieprzyjemne i ostre smaki, a także pozwoli przechowywać topy przez długi czas. Uprawiając konopie na outdoor można wykorzystać spot do przygotowania najwyższej jakości marihuany i znacznie zmniejsza ryzyko wykrycia. Warto pamiętać o tym, że przenoszenie plonów z pola do domu jest bardzo ryzykowne. Informacje pochodzą z serwisu Hemplo – portal konopny dla growerów i użytkowników konopi.

Kiedy nadchodzi czas na zbiory?

Zbiory należy rozpocząć w różnym okresie, a dokładny czas zależy od stopnia dojrzałości kwiatów. Zbyt wczesne zbiory poskutkują wytworzeniem marihuany o bardzo niskim stężeniu THC i nieprzyjemnym smaku. Zbiory wykonane zbyt późno może doprowadzić do rozwoju pleśni na kwiatach, a także do rozłożenia THC i znacznego zmniejszenia mocy.

Każda odmiana posiada szacowany czas kwitnienia, dzięki któremu można określić kiedy rośliny będą gotowe do zbioru. Określenie czasu zbioru na podstawie czasie kwitnienia może być pomocne, ale nie zawsze jest dokładne. Wiadomo, że czynniki środowiskowe mogą wydłużyć lub skrócić fazę kwitnienia. Większość odmian konopi indyjskich dojrzewają w ciągu 8 – 12 tygodni.

Innym, skuteczniejszym sposobem określenia czasu zbioru jest obserwacja zmian zachodzących w roślinie. Podstawowa wiedza na temat anatomii i cyklu życia konopi może pomóc hodowcom rozpoznać oznaki dojrzewania. Określone części morfologiczne rośliny zaczynają zmieniać wygląd w miarę dojrzewania. Metoda ta jest najskuteczniejszym sposobem na określenie czasu zbioru.

Growerzy muszą poświęcić trochę czasu, aby dokładnie poznać konopie i oznaki, które pojawiają się wraz z dojrzewaniem. Znajomość anatomii konopi pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących plonów.

Warto pamiętać o tym, że odmiany konopi różnią się od siebie i poznanie charakterystyki tylko jednej z nich nie wystarczy do poprawnego prowadzenia plantacji.

Oznaki dojrzałości konopi

Jak już wiecie, określanie odpowiedniego czasu zbioru na podstawie zmian w wyglądzie rośliny. Niedoświadczeni growerzy mogą mieć problemy z rozpoznaniem oznak dojrzewania konopi, jednak nie jest to trudne. Jak rozpoznać zmiany w konopi i na co zwracać szczególną uwagę?

Dojrzewające konopie zaczynają się zmieniać, a do objawów dojrzewania można zaliczyć:

 • Żółkniejące liście wiatrakowe,
 • trichomy zmieniają wygląd,
 • kielichy kwiatowe stają się pulchne,
 • słupki kwiatowe zmieniają kolor.

Żółkniejące liście mogą być oznaką infekcją bakteryjną lub niedoborem składników odżywczych, ale jest to zupełnie normalnym zjawiskiem pod koniec kwitnienia konopi. Liście wiatrakowe to duże i szerokie liście, które pojawiają się już w fazie wegetatywnej. Liście wiatrakowe służą konopiom do wytwarzania energii na drodze fotosyntezy. Pod koniec fazy kwitnienia, liście wiatrakowe zaczynają żółknąć i odpadać. Początkujący growerzy mogą się niepokoić przez opadające liście, jednak jest to zjawisko całkowicie naturalne. Liście zaczynają opadać ponieważ roślina wykorzystuje całą energię do rozwoju kwiatów.

Trichomy to małe gruczoły, które znajdują się na liściach cukrowych i kwiatach. Te małe gruczoły wytwarzają kannaboidy i terpeny, które przybierają postać lepkiej żywicy. Naturalnie trichomy stanowią pewnego rodzaju system obronny przed drapieżnikami oraz szkodnikami, jednak dla hodowców jest to główny powód do uprawy konopi. Trichomy są widoczne gołym okiem, ale dobrze jest wykorzystać szkło powiększające lub specjalne mikroskopy dla growerów. W początkowych stadiach rozwoju konopi trichomy są jasne i klarowne, a w raz z dojrzewaniem konopi przybierają mleczny kolor.

Kielich jest spodnią częścią kwiatu konopi, która znajduje się przy węźle. Początkowo kwiaty składają się z pęku małych liści, a z czasem rozwijają się w dorosłe kwiaty. W kielichach mieszczą się organy rozrodcze konopi. Głównym zadaniem kielichów kwiatowych jest zapewnienie podpory kwiatom i utrzymanie ich stabilnej struktury. Wraz z dojrzewaniem konopi pąki zaczynają się zaokrąglać.

Słupki kwiatowe to organy rozrodcze, które wystają z kielichów kwiatowych. Słupki mają za zadanie wyłapywanie pyłku. Początkowo słupki są białe, ale wraz z upływem czasu ciemnieją. Jeżeli słupki osiągną pomarańczowo – brązowy kolor, to kwiaty gotowe są do zbioru.

Jak zbierać marihuanę na outdoor?

Zbieranie konopi na outdoor może być świetną zabawą dla każdego growera. Jednak do zbiorów należy się odpowiednio przygotować. Odpowiednie narzędzia znacznie ułatwią pracę na plantacji i skrócą czas zbioru.

Do zbiorów na outdoor należy przygotować:

 • Sekator z długimi ostrzami,
 • sekator z krótkimi ostrzami,
 • nożyczki ogrodnicze,
 • rękawice lateksowe,
 • drut lub sznurek,
 • pojemniki na odpady
 • płachtę brezentową.

Jeżeli plantator posiada wszystkie wymagane narzędzie, to czas na zbiór długo oczekiwanych plonów.

Pierwszym krokiem w zbiorze konopi jest wycięcie rośliny ze spota. Roślinę należy uciąć jak najbliżej podłoża. Do wycięcia krzaka konopi należy wykorzystać sekator z długimi ostrzami. Wycięte krzaki należy ułożyć na płachcie brezentowej. Korzenie można pozostawić na spocie, ponieważ mają pozytywny wpływ na jakość gleby.

Drugim krokiem jest usunięcie wszystkich liści wiatrakowych. Do usunięcia liści wiatrakowych najlepiej wykorzystać sekator z krótkimi ostrzami lub nożyczki ogrodowe. Liście wiatrakowe należy odłożyć do pojemnika*.

Trzecim krokiem jest usunięcie wszystkich zbędnych łodyg. Łodygi najlepiej wyciąć przy pomocy nożyczek ogrodniczych. Usunięte łodygi należy odłożyć do pojemnika z odpadkami. Na głównej łodydze powinny pozostać jedynie kwiaty.

Ostatnim krokiem jest usunięcie liści cukrowych. Proces usuwania liści cukrowych nazywany jest trymowaniem. Trymowanie można wykonywać także po suszeniu konopi. Liście cukrowe należy uciąć jak najbliżej łodyg. Do wycięcia liści cukrowych należy użyć nożyc ogrodowych o krótkich ostrzach. Niekiedy kwiaty są mocno zbite, więc trzeba je delikatnie rozchylić.

Jeżeli na głównej gałęzi pozostały jedynie kwiaty, to można przystąpić do suszenia zbiorów.

Warto pamiętać o tym, że podczas obróbki konopi powstaje wiele odpadów. Odpady można wykorzystać do produkcji makumby lub wykorzystać do skarmienia okolicznej zwierzyny. Jeżeli grower zadecyduje się przeznaczyć odpady do skarmiania zwierząt, to należy je rozsypać z daleka od spota.

Jak suszyć marihuanę na outdoor?

Suszenie konopi na spocie jest jedną z najstarszych metod wytwarzania marihuany. Suszenie kwiatów przy wykorzystaniu naturalnych promieni słonecznych może być ryzykowne, jednak posiada wiele zalet. Konopie rozwiesza się na sznurkach w pełnym słońcu. Suszenie prowadzi się około tydzień, jednak czas ten zależy od warunków atmosferycznych. Należy zadbać o to, aby konopie nie były wystawione na działanie wilgoci i szkodników, ponieważ może skutkować to utratą zbiorów.

Świeżo zebrane konopie mogą mieć nawet 70% wody w swoim składzie. Ważne jest to, aby usunąć jak największą ilość wody, pozwoli to na zachowanie jej trwałości. Podczas suszenia dochodzi do dekarboksylacji, która powoduje, że marihuana nabiera właściwości odurzających.

Suszenie konopi różni się od siebie, w zależności od zastosowanej metody, jednak we wszystkich są pewne czynniki na które należy zwrócić uwagę. W celu poprawnego suszenia konopi należy zwrócić uwagę na czas suszeniatemperaturęwilgotność, czy ilość suszu.

Przed przystąpieniem do suszenia należy odpowiednio przygotować miejsce. Konopie można suszyć na sznurkach rozwieszonych między drzewami lub przygotować stelaż z kilku patyków. Konopie należy rozwiesić tak, aby ich szczyty nie dotykały podłoża i siebie nawzajem. Zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza sprawi, że konopie znacznie szybciej oddadzą wilgoć.

Konopie na spocie narażone są na opady atmosferyczne, dlatego warto jest stworzyć prowizoryczną ochronę, która osłoni konopie od deszczu. Zawilgotniałe kwiaty konopi narażone są na rozwój pleśni. Zapleśniałe topy nie nadają się do spożycia. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie wiaty z brezentu lub folii. Materiał należy dobrze przymocować, aby silniejsze podmuchy wiatru nie zerwały zabezpieczenia.

Po około 1 – 2 tygodniach konopie będą gotowe do zbioru i odpowiednio wysuszone. Podczas suszenia konopi na plantacji warto odwiedzać spot i doglądać roślin, szukając oznak rozwoju pleśni.

Konopie można także suszyć w warunkach domowych. Więcej o tym, jak suszyć konopie dowiesz się tutaj jak suszyć marihuanę?

Jak przygotować spot na kolejny rok?

Spot po uprawie konopi indyjskich powinien nie wzbudzać niczyich podejrzeń. Jeżeli grower znalazł bardzo dobry spot, to może go wykorzystać ponownie. Wielokrotne wykorzystywanie jednego spota może być ryzykowne, dlatego warto posiadać kilka spotów uprawnych. Grower opuszczając spot powinien zostawić miejsce uprawne w nienagannym stanie.

Grower który opuszcza miejsce uprawne powinien:

 • Dokładnie wyczyścić miejsce uprawy,
 • zebrać wszystkie śmieci,
 • zebrać narzędzia wykorzystywane w uprawie i suszeniu,
 • rozmontować ogrodzenie,
 • usunąć wszystkie sznurki i druty,
 • posypać glebę trocinami.

Jeżeli spot nie będzie nosił śladów obecności growera, to nie wzbudzi niczyich podejrzeń i będzie można wykorzystać go do dalszych upraw.

Podsumowanie

Zbieranie długo wyczekiwanych plonów jest ekscytującym momentem w życiu każdego growera. Do zbiorów konopi należy się odpowiednio przygotować. Stosując niezbędne narzędzia zbiór i obróbka krzaków konopi jest niezwykle łatwa. Obrobione kwiaty konopi należy poddać suszeniu. To podczas suszenia konopie nabierają mocy i walorów smakowo – zapachowych.