Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Porady

Sposoby na domowe oszczędzanie pieniędzy

W dzisiejszych czasach jest wiele osób, które cierpią na niedobór gotówki pomimo tego, że mają regularne dochody. Zwykle dzieje się tak w tych gospodarstwach domowych, gdzie wydatki stale przewyższają dochody. Jeśli jest to również twój problem to znak, że trzeba poszukać dobrych sposobów na oszczędzanie. Chodzi wszak o to, aby rozsądnie gospodarować posiadanymi zasobami, tak aby na koniec miesiąca zostawały jakieś pieniądze na koncie.

Prowadź budżet domowy

Podstawą oszczędzania jest prowadzenie domowego budżetu. Pod tym pojęciem rozumiemy zestawienie dochodów z wydatkami, które zapisujemy uwzględniając podział na kategorie. Można to zrobić na zwykłej kartce papieru, w arkuszu kalkulacyjnym albo w specjalnej aplikacji. Po stronie wydatkowej zapisujemy wydatki związane z utrzymaniem domu, samochodu, wydatki na żywność, ubrania, leczenie, wyjazdy. W każdym domu kategorie te będą nieco inne jednak ostatecznie chodzi o to, aby wyłapać, gdzie wydaje się za dużo pieniędzy.

Które wydatki należy zmniejszyć w pierwszej kolejności?

W gospodarstwie domowym, w którym występuje potrzeba oszczędzania zazwyczaj przycina się na początku wydatki na rozrywki, wyjazdy oraz niezdrowe jedzenie. Gdy niedobory gotówki są duże należy zrezygnować z jadania na mieście i zaprzestać kupowania takich produktów jak napoje gazowane, chipsy czy używki. Z kolei na drugim biegunie zawsze powinny stać wydatki, które bezwzględnie regulujemy jako pierwsze. Są to kredyty, rachunki za mieszkanie oraz koszty leczenia.

Jak oszczędzać na rachunkach?

W wielu domach płaci się bardzo wysokie rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie. Zwykle to właśnie w tych obszarach jest miejsce na duże oszczędności. Wystarczy zmienić swoje nawyki i gasić światło w pustym pokoju, wyłączać telewizor, gdy nikt go nie ogląda. Podobnie jest z wodą. Mnóstwo osób przelewa ją bezmyślnie na przykład w trakcie mycia zębów. By zaoszczędzić na rachunkach za prąd warto wymienić oświetlenie na energooszczędne jak lampki stołowe z możliwością wymiany żarówki na LED. Z kolei tam, gdzie jest to możliwe warto inwestować w fotowoltaikę.

Jak oszczędzać na zakupach?

Bardzo dużo pieniędzy niepotrzebnie wydaje się na zakupach spożywczych. Winne są temu liczne promocje oraz spontaniczne zakupy. Aby zachować dyscyplinę finansową na zakupy spożywcze należy zawsze chodzić z listą. Z kolei w czasie zakupów odzieżowych warto korzystać z kart lojalnościowych i sezonowych wyprzedaży.

Warto również kupować produkty przez Internet. Chodzi o ubrania, buty, i inne przedmioty, które nawet z przesyłką są czasem o 100% tańsze niż produkty w sklepach lokalnych. Ciekawie prezentuje się asortyment w: https://milobuty.pl/

Jak jeszcze można oszczędzać w domu?

Osoby, które są kreatywne i lubią różne prace wykonywać samodzielnie mogą zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze. Dotyczy to zarówno żywienia jak i wystroju wnętrz. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że jedzenie przygotowywane w domu zawsze będzie tańsze i zdrowsze. Warto więc robić samodzielnie przetwory, wyroby garmażeryjne oraz piec ciasta. Jeśli zaś chodzi o urządzanie wnętrz to osoby kreatywne mogą tu zaoszczędzić naprawdę dużo. Samodzielnie można tworzyć takie przedmioty jak ramki na zdjęcia, półki, nakrycia na łóżko, bieżniki czy obrusy. Wiele pań zajmuje się także domowym wytwarzaniem kosmetyków.

Możesz również polubić