Informacje i wiadomości – Blog Pomocspoleczna.Rybnik.pl

Pomoc Społeczna

Problemy współczesnej młodzieży

Młodzież – kategoria społeczna ludzi w wieku od 11-13 do 19-21 lat, będących pod opieką opiekuna prawnego. Jest to okres wiekowy, w którym rozwijamy swoje umiejętności, zainteresowania, wiedzę o świecie. Taka definicja młodzieży występuje w każdym słowniku, ale jak owa grupa społeczna zachowuje się na co dzień? Co ją cechuje? Prawdziwe oblicze współczesnej młodzieży: ludzie pragnący dorosłości, chcą przetrwać do momentu otrzymania dowodu osobistego, aby ich życie stało się prostsze z uwagi na łatwiejszy dostęp do artykułów sprzedawanych po 18 roku życia. Jak się okazuje, młodzież zawodzi się po tym etapie życia, ponieważ brakuje im dreszczyku emocji dostarczanych przy próbie zakupu zakazanych produktów.

Młodzi ludzie spotykają się z wieloma trudnościami począwszy od błahostek, z którymi mają do czynienia każdego dnia, aż do sytuacji, w których zagrożone jest ich życie. Oczywiście dorośli zupełnie inaczej postrzegają kłopoty dzieci. Jakie problemy ma więc współczesna młodzież? Jest tego tak wiele, że nie można zdołać opisać tego w jednym artykule. Skupmy się, więc na problemach płci pięknej.

Główną przyczyną utrapień jest wspomniany już wcześniej brak dowodu osobistego. Każdy nastolatek zadaje sobie pytanie jak bez niego przetrwać?! Młode damy z makijażem dodającym kilka lat spotykają się w tym momencie z odwrotnym skutkiem niż by przypuszczały. Wchodzą do sklepu pewne swoich działań i oczekiwanej realizacji celu na dzisiejszy wieczór. Tymczasem sprzedawca prosi o dowód tożsamości. Dlaczego? Przecież większość dziewczyn, bez względu na wiek, wygląda tak samo. Proste włosy, najczęściej z typowym ombre, obowiązkowo kreski na powiekach i szminka, bo jak bez niej przetrwać? Jak w takiej sytuacji odróżnić ich wiek? Nieważne czy dziewczyna ma 15 lat, czy 18, ponieważ i tak wygląda na 22. I tu pojawia się problem. Jak biedna szesnastolatka radzi sobie w tym momencie? Spokojnie. Sieć zawiłych rozwiązań już pojawia się w jej głowie. Dowód osobisty starszej koleżanki, pełnoletni kolega, a może pijak spędzający całe popołudnie pod sklepem, gotowy pomóc dziewczynie w ramach darmowego piwa. Problem rozwiązany.

Przejdźmy dalej. Załóżmy, że grupa młodzieży spotyka się w piątkowe popołudnie. Wcale nie mają zamiaru iść do kina na kolejny głupawy romans. W powietrzu już wyczuwalna jest woń tanich papierosów. Oczywiście zwiastuje to kolejną imprezę. Problem na dziś? Czemu ON (chłopak, który od lat podoba się wszystkim dziewczynom) przeszedł z kimś obcym? I czemu się przytulają?! Przecież, obiekt westchnień wszystkich dziewczyn powinien być wolny, gotowy spotykać się każdego dnia z kimś innym. To rozwiązanie, które podobało się wszystkim, a teraz chłopak to popsuł. Nagle w głowie „zakochanych” koleżanek pojawia się plan. Piotrek – tak, go nazwijmy – byłby dalej tym samym kolesiem, wyluzowanym i bezpośrednim, gdyby nie ta dziewczyna. Trzeba się jej pozbyć. Jak to zrobić? Zapłacić najlepszemu kumplowi Piotrka, żeby ją pocałował. Chociaż w sumie wystarczy ją trochę postraszyć, a sama ucieknie. Pociąć jej ubrania, rozbić telefon, coś się wymyśli. I już. Po kłopocie.

Jednym z bardzo częstych problemów młodzieży, a w szczególności dziewczyn, jest kwestia ubioru. Markowe buty, nowa torebka, rurki, chociaż te bywają ostatnio zamieniane na legginsy, aby podkreślić atuty, którymi niestety nie każdy może się chwalić oraz bluzka z najnowszej kolekcji – tak wygląda strój typowej nastolatki. Własny styl? Nie, to nie te czasy. Teraz każda dziewczyna, mimo, że uważa się za 100% indywidualistkę, wygląda identycznie. Ale największy problem pojawia się w momencie, kiedy rodzice nie chcą dać pieniędzy na nowe buty. Prawdziwa tragedia! Te z poprzedniego sezonu przecież nie nadają się już do noszenia! A nowe… Nowe na pewno starczą na dłużej. Co kilka miesięcy ten sam problem. A jednak, większość rodziców daje się namówić na prośby dziecka i ulega litościwym błaganiom. Młodzież potrafi sobie radzić w takich sytuacjach. Gdyby argumentacja wykorzystywana w rozmowie z mamą, została przenoszona na lekcje języka polskiego, z pewnością oceny z wypracowań podniosłyby się o 2 stopnie
w górę.

To tylko kilka przykładów z życia współczesnej młodzieży. Nastolatków cechuje nadzwyczajna zdolność do wyolbrzymiania problemów. Oczywiście nie należy ich lekceważyć, ponieważ dobry kontakt z rodzicami jest czymś bardzo ważnym. Niewątpliwie ten etap życia jest pełen przygód, a odkrywanie dorosłego świata przerasta oczekiwania wielu nastolatków. W środowisku młodych ludzi występują również naprawdę poważne problemy, dlatego warto uważnie się im przyglądać i słuchać tego co mają do powiedzenia. Nie każdy jest taki sam. Prawdziwym problemem współczesnej młodzieży jest zbyt łatwy dostęp do alkoholu, agresja, czy brak poświęconej uwagi ze strony rodziców, co odbija się na życiu młodych ludzi.

Możesz również polubić